Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

 

Jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach

 

            „Bo piękno na to jest, by zachwycało/ Do pracy…” tak oto słowami poety warto rozpocząć rozważania dotyczące uroczystych obchodów Jubileuszu 50 – lecia Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach oraz okoliczności towarzyszącej – 25 – lecia Teatru TRADYCJA ZSM. To dwudniowe święto głubczyckiej kultury i edukacji przepełnione zostało wyrazami wdzięczności, wspomnieniami i życzeniami.

Już od godziny dziewiątej, w piątkowy, jesienny poranek 11. października – Zespół Szkół Mechanicznych w Głubczycach odwiedzali wyjątkowi goście. Dawni dyrektorzy, nauczyciele, absolwenci, sympatycy. Zwiedzali, podziwiali, wspominali. Niejedna łza się w oku zakręciła. Nie zabrakło także spotkań z obecnymi uczniami. W pracowniach matematycznej i polonistycznej – swoista lekcja historii i patriotyzmu. Ciekawość i radość młodości wespół z doświadczeniem i mądrością - na długo pozostaną w pamięci. A w innych pracowniach i na korytarzach – przygotowana z mrówczą dokładnością - prezentacja dorobku szkoły: różnorodne wystawy dyplomów, pucharów i prac. I, jak za dawnych lat – gościnne kawiarenki oraz unoszący się, niecodzienny w szkole -  zapach kawy i ciast. Wszyscy odświętni, przejęci, wzruszeni…. I nawet Dostojna Jubilatka - skąpana w jesiennym słońcu, jakby piękniejsza, jaśniejsza i weselsza. Zaprasza w swoje progi, wita, jak matka, przytula,  by tym samym czule zaprosić na uroczystą Akademię Jubileuszową, połączoną z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Spotkanie dla nauczycieli, uczniów i zaproszonych gości, których to wita gospodarz obiektu - dyrektor Jan Łata. A wśród nich:

Przybyło tak wiele znamienitych postaci, by swą obecnością uczcić ten uroczysty i ważny dla głubczyckiej społeczności dzień. W pięknie udekorowanej hali sportowej ZSM – Akademia Jubileuszowa. Spotkanie przygotowane według scenariusza i w reżyserii Marii Farasiewicz. Prowadzone przez duet: Maria Farasiewicz i Marek Moc, nauczycielka i animatorka kultury oraz absolwent, prezenter radiowy.                          

 „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”… Czas na wspomnienie tych, co odeszli. Maria Farasiewcz w opowieści napisanej na tę okoliczność przybliża zebranym sylwetkę śp. Jana Mruka – pierwszego wieloletniego dyrektora i budowniczego szkoły. Dalej – z merytoryczną dokładnością i sentymentem - przemawia pierwszy wicedyrektor szkoły – Jan Wac. Następnie obecny wicedyrektor ZSM Tomasz Kaliwoda odczytuje długą listę zmarłych: dyrektorów, wicedyrektorów, kierowników, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi. Za długą. Minuta ciszy  i przejmujące brzmienie „Reqviem” Mozarta – przeszywają niczym mroźny, zimowy wiatr. Poruszają najczulsze struny i nakazują odwieczną pamięć, szacunek i podziw.

A dalej stosowne przemówienia jubileuszowe, powiązane z Dniem Edukacji Narodowej – dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach - Jana Łaty, Posła na Sejm – Jerzego Naszkiewicza, Radnego Sejmiku Województwa Opolskiego – Zbigniewa Ziółko i Opolskiego Wicekuratora Oświaty – Artura Zapały. A potem nagrody: Kreatora Kultury 2019 dla Marii Farasiewicz, Starosty dla Doroty Gogoli i Krystyny Koziary oraz Dyrektora dla wszystkich wieloletnich nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. W tym momencie nie może zabraknąć również okolicznościowych krzyży, odznaczeń i medali. A to wszystko uzupełnione życzeniami i kwiatami dla nauczycieli oraz pracowników szkoły i administracji - od Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego. W upominku muzycznym piosenka i wiersz.

A później ogłoszenie wyników konkursów towarzyszących Jubileuszowi: poetyckiego, plastycznego, wiedzy o ZSM i sztafety. Głos zabierają organizatorzy: Violetta Maciej, Aldona Janiczek, Anna Skrzyniarz - Malewicz, Krystyna Koziara i Marek Malewicz.

Podsumowując 50-letni dorobek Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach, nie wolno zapomnieć o okoliczności towarzyszącej uroczystości - równie pięknemu Jubileuszowi 25-lat Teatru TRADYCJA. Poznajemy zatem historię, działalność i liczne osiągnięcia grupy teatralnej, prowadzonej od ćwierćwiecza przez jego założycielkę Marię Farasiewicz. Laudacje, podziękowania i słowa uznania – dla pomysłodawczyni, animatorki - tej, która niestrudzenie od lat, z pasją oraz zaangażowaniem odkrywa i pielęgnuje młode talenty.

A cała akademia - w muzycznej oprawie Big Bandu PSM I st. Pod kier. Leszka Kośćiółka, przeplatana „Pieśnią Jubileuszową” (napisaną specjalnie na tę okoliczność przez Marię Farasiewicz, zaśpiewaną przez Filipa Platę), wzbogacona tańcem Natalii Kawy, etiudami teatralnymi: fr. „Zemsty” i satyrą „Antygony” w wykonaniu Józefa Onyszkiewicza, Michała Soczyńskiego i Mieczysława Zająca oraz recytacją – Aleksandry Pabian – przewodniczącej Samorządu Szkolnego.

Pora kończyć ten pełen wrażeń i emocji pierwszy dzień Jubileuszu. Jeszcze tylko bankiet, rozmowy i wspominanie minionych lat.

Sobota, 12. października – równie, jak Dostojna Jubilatka – radośnie wita złotem i ciepłem odchodzącego lata. Zapewne ona też - pragnie zatrzymać ulotne chwile. Gościnnie ogrzewa przybyłych na wspólne, pamiątkowe zdjęcie. Jakby inaczej nie potrafiła wyrazić dumy i spełnienia.

Teraz już tylko uroczyste nadanie imienia Jana Mruka Szkolnej Auli, uświetnione podniosłym Gaude Mater Polonia, w wykonaniu Chóru LO pod batutą Tadeusza Eckerta. I w pochodzie, wdzięczna społeczność – udaje się w korowodzie prowadzonym przez orkiestrę dętą PLANIA do kościoła parafialnego pw. NNMP. Rozpoczyna się tak najważniejszy moment drugiego dnia Jubileuszu – Msza Święta w intencji żyjących i zmarłych dyrektorów, nauczycieli, pracowników, uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Mechanicznych. Uroczystą Eucharystię koncelebrują absolwenci: ks. Zbigniew Malinowski, ks. Piotr Brągiel, ks. Tomasz Wrona, a także były polonista – o. Kazimierz Grzegorz Bojnicki oraz szkolni katecheci – ks. Mateusz Kauf oraz   o. Urban Adam Bąk. W oprawę liturgii Mszy Św. włączają się nauczyciele, uczniowie, absolwenci i sympatycy szkoły, w tym także s. Daniela – absolwentka „ekonomika”. Zgromadzona na wspólnej modlitwie społeczność dziękuje Panu Bogu za dotychczasową opiekę, pomoc w zdobywaniu wiedzy i kształtowaniu pozytywnych postaw oraz prosi o błogosławieństwo na dalsze lata nauki i pracy. W słowie skierowanym do wszystkich zgromadzonych ksiądz Zbigniew Malinowski - podkreśla, że obchodzony Jubileusz zobowiązuje kolejne pokolenia nauczycieli i uczniów do zachowania   w pamięci historii i przekazywania wartości takich, jak: wiedza, wiara, honor i patriotyzm. Uroczysta Msza Święta zakończona Te Deum laudamus - staje się tym samym wyrazem wdzięczności, ufności i oddania. 

Po Eucharystii zebrani goście udają się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach, gdzie już rozpoczyna się, przygotowana przez Marię Farasiewicz Gala Jubileuszowa. Spotkanie prowadzone przez  duet – Maria Farasiewicz i Marek Moc – pokazuje różnorodny i bogaty dorobek Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach. Ale najpierw przemówienie dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach. Jan Łata wita absolwentów i przedstawia postaci byłych dyrektorów i nauczycieli. Następnie głos zabiera przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Renata Kulik – absolwentka ZSM.

Świętując 50 – lecie Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach oraz 25 – lecie Teatru TRADYCJA – poznajemy artystów – uczniów i absolwentów, którzy to z rozrzewnieniem wspominają szkolne lata nauki, pracy, a czasem też i zabawy. Występują przed nami nasi uczniowie: Filip Plata i Maciej Albert – nasz etatowy organista i akompaniator Jubileuszu. A później absolwenci, w duecie - Mirosław Wierzba (prywatnie brat Marii Farasiewicz) i Zbigniew Ziółko. Dajemy się porwać także tancerkom Opolskiej Szkoły Tańca Royal Dance Center Tomasza Nawrockiego pod kier. Grażyny Pakulskiej: Luizie Lelińskiej, Oliwii Prus i Magdalenie Sobczak, by już za chwilę, ze wzruszeniem, oglądając niezwykle bogatą galerię dawnych i współczesnych zdjęć – móc wspominać 50 – letnią historię szkoły i 25 – letnią Teatru TRADYCJA. W informatycznej oprawie Grazyny Zaworskiej. To wszystko dopełnione wspomnieniami, anegdotami i ciekawymi historiami uczniów i nauczycieli. Jeszcze tylko odsłony teatralne w wykonaniu Marii Farasiewicz, Józefa Onyszkiewicza (zawodowy aktor Teatru Narodowego w Warszawie), Natalii Chaszczewskiej i Mieczysława Zająca i … Witamy gościa specjalnego. Oto Marek Nędza obecnie zawodowy aktor Teatru im. S. Jaracza, absolwent ZSM, doktor sztuki teatralnej, wykładowca PWSFTviT w Łodzi. Postać wybitna, głubczyczanin. Skromny, rzeczowy, pracowity. Opowiada o początkach kariery, pierwszych rolach – w szkole i tu, na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury, pod czujnym okiem instruktorki Teatru TRADYCJA – Marii Farasiewicz.

Czas teraz i na osiągnięcia sportowe. Marek Malewicz – przedstawia najbardziej spektakularne osiągnięcia naszych sportowców. Te dawne, jak i współczesne. A jest się czym pochwalić! Na scenie pojawia się Wojciech Małocha – zasiadając w gronie absolwentów, dziś jako zasłużony piłkarz – wspomina szkolne lata. Lożę radiową prowadzi Marek Moc.

Całości dopełnia wyjątkowy występ Tomasza Wierzby – śpiewaka musicalowego, studenta Akademii Muzycznej w Łodzi, który podobnie, jak na Mszy Świętej w „Ave Maria” Schuberta, tak i tu w sali widowiskowej – czaruje i przenosi do krainy piękna. Na zakończenie jeszcze liczne podziękowania, laudacje, wyrazy wdzięczności i podziwu dla Komitetu Organizacyjnego, sponsorów, występujących i wszystkich zaangażowanych w organizację Jubileuszu. Galę zakończył finałowy utwór z repertuaru Krzysztofa Krawczyka „Jak przeżyć wszystko jeszcze raz”, zaśpiewany wspólnie z Marią Farasiewicz przy akompaniamencie Grupy Estradowej MIRIAM MOK (Marian Bażyński – instrument klawiszowe, Tomasz Mirga - skrzypce, Wiesław Wierzba - gitara). Grupa ta przygrywała także innym wykonawcom.

Pora wracać do szkoły – już dawno w sobotnie popołudnie nie było tu tak wielu rozmów i spotkań. Po obiedzie w szkolnej stołówce, czas na tort urodzinowy. Dyrektor szkoły Jan Łata oraz Renata Kulik i Bogumiła Kobeluch – przedstawicielki Komitetu Organizacyjnego Jubileuszu – czynią honory. Zwiedzanie szkoły, spotkania w kawiarenkach, dawne dzienniki lekcyjne, tabla, zdjęcia, dyplomy. Jeszcze paliły się światła w pracowniach i na korytarzach szkoły, a już słychać było orkiestrę Balu Absolwenta w głubczyckim Hotelu Domino.

Dawne przyjaźnie, historie, wspomnienia. Pamięć o tych, którzy odeszli. Rozmowy, wspólna zabawa i radość. Wprawdzie już minione, zapewne długo pozostaną w pamięci. Złote, jak Dostojna Jubilatka - jesienne słońce, choć przyjazne i piękne – przypomniało o upływającym czasie. Pożegnało i zaprosiło znów. Może za pięć, dziesięć, a może i pięćdziesiąt lat.

Z okazji Jubileuszu szkoły wydano okolicznościowe pamiątki: bogata treściowo Księga Jubileuszowa pod redakcją Marii Farasiewicz, edytowana przez Grażynę Zaworską, a wydaną przez firmę reklamową POZYTYW Szymona Popczyka; Kalendarz’ 2020 z historią i działalnością szkoły pod red. Krystyny Koziary i Aleksandry Pieszak; medale oraz butony. Z powodu ograniczonej ilości nie mogły trafić do wszystkich zainteresowanych, więc planowany jest dodruk Księgi i Kalendarzy.

Opiekun Samorządu Uczniowskiego

Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach

Elżbieta Śmidoda

 

#wydarzenie pbliczne

 

 

Wersja XML